Back to top

Internát

Tento rok život nášho internátu by som mohla prirovnať k jednotlivým ročným obdobiam. Na jeseň a v zime sa náš každodenný život niesol v duchu pokoja, a ako sa na jar príroda prebudila, študentský život sa ožil a počet aktivít sa zvýšil. Koniec mája bol rušným obdobím. Po člnkovaní a cyklotúre obohatilo voľný čas dievčat a chlapcov pečenie palaciniek. Spoločné varenie, jedenie palaciniek a spoločné upratovanie, formovalo sa kamarátstvo medzi nimi a spoločne strávené hodiny, debaty vytvárali nové priateľstvá a spoločné spomienky. Samozrejme tu nejde len o tie palacinky, ktoré sa pripravujú, ale aj o množstvo spomienok, ktoré sa za tie roky zdieľali a od ktorých sa srdce radujú, keď si spomíname na tento večer!
Inšpirovaní spoločným programom, ktorý sa konal 1. mája, sme sa vydali na ďalší výlet. 9.5.2024 sme mali v pláne absolvovať cyklotúru po hlavnom meste a mlyne, ale zasiahlo do toho počasie. Čakali sme, kedy sa budeme môcť vydať na cestu. Pôvodný plán bol taký, že pôjdeme na bicykli do Vrakune, potom nasadneme do člnov a budeme pádlovať niekoľko kilometrov pozdĺž kanála Gabčíkovo a Baka. Po niekoľkých dňoch čakania sme si povedali, že teraz by sme sa mohli vydať na cyklotrasu smerom na dedinu Vrakúň. Po niekoľkých kilometroch nás tmavé mraky prinútili zaváhať, ale po krátkej diskusii sme pokračovali v ceste. Po príchode sme s pocitom príjemnej únavy vyložili člny z lodenice a bicykle do lodenice. Spustili sme člny na vodu, každý zaujal svoje miesto, vzali sme do rúk pádla a pustili sa do člnkovania. Pádlovali sme v krásnom prostredí divokej prírody, ale pohľad na ďalšie tmavé mraky nás prinútil usúdiť, že bude rozumnejšie otočiť sa a zamieriť do bezpečia pred blížiacou sa búrkou. Člny sme vrátili do lodenice a z terasy v spoločnosti polievky, hranoliek a kofoly sme počkali, kým búrka prejde a zamierili sme sa späť na internát. Prežili sme príjemné popoludnie, ktoré sa stalo vzrušujúcim a nezabudnuteľným májovým dažďom, o ktorom sa hovorí: ,, Studený máj, v stodole raj.“
Tento rok 1. máj pripadol na stred týždňa, čiže na stredu, a tak sme sa rozhodli, že sa pokúsime zorganizovať nejaký zábavný program. Keďže tam hore sľúbili dobré počasie, rozhodli sme sa ísť na túru na člne. Pán riaditeľ poskytol možnosť cestovať šesťmiestnym mikrobusom. Takže teraz už bolo potrebné len nájsť člny, doladiť cieľ cesty a samozrejme to najdôležitejšie, prihlásenie žiakov. Na naše prekvapenie sme v priebehu pár sekúnd mali dostatok študentov na to, aby sme mohli uskutočniť túru a uistiť sa, že každý môže byť súčasťou absolvovania trate Tomášikovo- Jahodná po Malom Dunaji. Krásna jarná príroda zabezpečila pekné zážitky. Trochu unavení sme dorazili 3x2 katamaránmi do Jahodnej, pretože veterné podmienky skúšali naše sily na prekonanie vĺn. Naša únava bola spojená s pocitom hladu. Aby sme ho prekonali, v prístave sme mali možnosť opekať chutné chrumkavé klobásky na špajdliach a konzervovať sa dymom, ktorý nám poskytoval vietor. Môžeme bez zaujatosti povedať, že to bol naozaj vydarený deň. Prečo si to myslíme? Na ďalší deň ráno sa nás zúčastnení študenti hneď pýtali, či sa niečo podobné bude konať aj 8. mája, pretože by sa k nám radi opäť pridali. Máme pocit, že toto je tá spätná väzba, ktorá je pre nás dôležitá. S radosťou a veľkým očakávaním sa pustíme do plánovania a realizácie ďalšieho programu. Organizátori
Koncom marca sa na internáte konal kvíz z maďarského jazyka. Študenti si otestovali svoje znalosti, čo im aj zišlo, ale dôraz sa kládol na hravosť. Trojčlenné tímy sa so zábavou ponárali do hádaniek a hľadaní slov. Pri vyhodnotení študenti jasne dali najavo, že sa už teraz tešia na ďalší kvíz.
Nová škola, odtrhnutie sa od domáceho prostredia, nie je jednoduché. Byť obyvateľom internátu je novým životným štýlom s pravidlami, ktorý prežívaš ako tínedžer bez blízkosti tvojich rodičov a musíš urobiť isté veci sám, na vlastnú päsť. Myslím si, že je rozdiel kde a v akom prostredí tráviš svoj každodenný život. Radostnými aktivitami na mieste, kde sa cítiš dobre, alebo pasívne, znudene v nepríjemnom prostredí s nudnými ľuďmi. Príď nás navštíviť, našu školu, náš internát! Čakajú na teba fantastické možnosti! Posilňovňa, telocvičňa, bazén, sauna, ping pong, biliard, spoločné filmy, spoločenské posedenia alebo len tak sa dobre porozprávať a spriateliť sa so zaujímavými ľuďmi. Neváhaj byť obyvateľom internátu, je to vzrušujúce!
Začiatkom februára sa uskutočnilo polročné vyhodnotenie práce internátu. Schôdzu so svojou prezentáciou otvorila Renáta Méhesová, hlavná vychovávateľka zariadenia. Vďaka neustále prebiehajúcim prácam študenti majú k dispozícii krásne zrekonštruované moderné prostredie. Poďakovala študentom, ktorí sa počas vianočných príprav zapojili do dobrovoľníckej práce a pomáhali pri upratovaní prostredia. Zároveň zdôraznila dôležitosť prísneho dodržiavania vnútorného poriadku internátu. Nasledovalo hodnotenie ďalších vychovávateliek svojich skupín a to správanie a aktivitu chlapcov aj dievčat patriac do nich. Študenti, ktorí vynikali, boli odmenení. Na záver mali mladí možnosť vyjadriť svoj názor.
Na našom internáte všetko urobíme preto, aby naši študenti čo najlepšie využili svoj voľný čas. Najobľúbenejšou aktivitou je šport, či už je to skupinový, alebo individuálny. Študenti celý rok môžu využívať športové zariadenia ako školskú telocvičňu, posilňovňu a futbalové ihriská. Škola má aj 25- metrový plavecký bazén, ktorý môžu využívať aj študenti internátu. Pingpongový stôl a biliard sú vždy obsadené. Vedenie našej školy na Vianoce prekvapilo našu komunitu novým biliardovým stolom. Blízkosť mestského parku dáva našim študentom možnosť hrať basketbal, aj využiť jednu z posilňovní. Naši študenti vedia, že šport vždy spája ľudí, a ak si chcú zacvičiť, stredoškolský internát ponúka širokú škálu možností.
Niet pochýb, že jedným z najkrajších období roka sú vianočné sviatky, čas osláv v rodine, aj v komunite. A tak je to aj na internáte. Začína byť rušno, takmer každý zdobí, vyrába a zháňa darčeky a veľkým pokojom v srdci cestuje domov a užíva zimné sviatky. V decembri sme našim študentom ponúkli bohatý program. Na Mikuláša mali program plný zábavy. Spievalo sa, tancovalo a na ďalšie ráno každý z nich dostal malý darček. Populárne boli spoločné filmy a športové aktivity a študenti sa s radosťou zapojili do pečenia a varenia a výzdoby prostredia.
Malé, ale veľmi dôležité momenty vo všedných dňoch ako spoločné natáčanie, varenie a spoločná zábava. Vždy to spája náš kolektív.. 
Dňa 20.11.2023 sa na našom internáte uskutočnila inaugurácia študentov prvého ročníka. Študenti internátu sa pripravili individuálnymi aj kolektívnymi aktivitami. Starší študenti pripravili vtipný inauguračný kvíz. Po skončení programov ostatných študentov vyzvali, aby sa zapojili do hier a kvízov. Naši študenti sa výborne bavili. Večer skončil diskotékou, na ktorej sa výborne zabávali chlapci aj dievčatá.
Niektorí naši študenti sa zapojili do zbierky miestnej katolíckej charity. Naši dobrovoľníci v mene jedného z najväčších supermarketov zbierali trvanlivé potraviny pre ľudí v núdzi.
Prváci sa predstavili s veľmi zmysluplným programom, zároveň plnili všetky úlohy ktoré im boli pridelené. Večer prebiehal vo veselej atmosfére.

Stránky