Back to top

Študijné cesty

Dňa 18. júna žiaci I.B triedy študujúce odbor regionálny cestovný ruch a manažment cestovného ruchu v rámci praktického vyučovania navštívili mesto Komárno. Prvou zastávkou študijného pobytu bola pevnosť Komárno. Táto jedinečná národná kultúrna pamiatka je najväčšou v strednej Európe, ktorá sa rozprestiera aj na území Maďarska. Pevnosť sa postupne obnovuje a jej brány sú celoročne prístupné verejnosti. Náš sprievodca našim žiakom predstavil celú stavbu s veľmi zaujímavými príbehmi. Ďalším programom bola návšteva hotela Európa v centre mesta. Skupina mala možnosť vypočuť si referát manažéra hotela o jeho fungovaní a prehliadku niekoľkých zo 48 štýlovo zariadených izieb. Po prehliadke hotela si mohli pozrieť pamätihodnosti mesta. Žiaci boli na úlohu vopred pripravení a prezentovali kultúrne a historické pamiatky Komárna.
Dňa 19. júna 2024 žiaci I.B triedy študujúce odbor regionálny cestovný ruch a manažment regionálneho cestovného ruchu v rámci študijného pobytu navštívili mesto Dunajská Streda. Prvou zastávkou bol THERMALPARK, ktorý je jedným z najobľúbenejších a najnavštevovanejších termálnych kúpalísk v regióne. Termálna voda, park, jazierko, bazény, reštaurácia, bufety, hotel, penzión, autokemping zabezpečuje návštevníkom bezstarostný relax. Prevádzku vysvetlila Mgr. Katalin Horváth, marketingová manažérka relaxačného centra a zároveň ich sprevádzala po celom areáli. Ďalším programom dňa bola návšteva pamiatok nášho mesta. Usilovne pripravení žiaci predstavili pamiatky nášho mesta a riešili  kreatívne úlohy.
Dňa 12. júna sa žiaci prvého a druhého ročníka študijného odboru potravinár-kvalitár zúčastnili na veľmi zaujímavej a poučnej odbornej stáži v mliekarni Euromilk. Videli, ako sa vyrába mlieko, maslo a ako sa vyrábajú obľúbené jogurty. Na záver návštevy ich čakala ochutnávka najnovších a najlepších výrobkov.
V dňoch 6. a 7. júna 2024 v rámci stáže sa žiaci II.CR/B triedy študujúci odbor Služby v cestovnom ruchu a Manažment v regionálnom cestovnom ruchu zúčastnili prehliadky mesta. Témou bola prehliadka a porovnanie podmienok cestovného ruchu ako posúdenie možností športovania a sakrálne pamiatky. V Thermal Parku Mgr. Katalin Horváth, marketingová manažérka viedla skupinu cez termálne kúpalisko so všetkými atrakciami, ktoré lákajú turistov z viacerých krajín do Dunajskej Stredy. Centrum , s rozlohou viac ako 18 hektárov záujemcom ponúka širokú škálu bazénov, ubytovacích zariadení, reštaurácií a doplnkových služieb. Jazero ponúka hosťom nielen športové, ale aj kultúrne aktivity. Skupina mala možnosť porovnať rôzne kategórie a triedy ubytovania. V hoteli navštívili spojovaciu miestnosť, penzión vo výstavbe a jeho okolie. V ďalšej časti cvičenia stáže sa riešili interaktívne úlohy, založené na posvätných miestach vrátane vysvetlenia názvu malý Jeruzalem. Medzinárodne známa Mol Arena a jej okolité športové zariadenia, exteriérové objekty sú tiež spojené s návštevnosťou v oblasti cestovného ruchu. Žiaci sa vrátili do školy obohatení o zážitky a plány, pre mnohých boli tieto skúsenosti inšpiráciou pri plánovaní budúcnosti.
Dnešný deň bol pre študentov jazdectva a chovu koní v Jazdeckom Centre Bíró Kert ďalším dňom zábavy a tvrdej práce. Napriek mierne zamračenému počasiu sa prax konala v obvyklej dobrej atmosfére.
Dňa 4. júna sa študenti tretieho ročníka odboru  potravinárstvo-potravinár, kvalitár, zúčastnili veľmi zaujímavého a interaktívneho workshopu v čokoládovni HANZO v Blažove. V továrni sa miešaním najrôznejších príchutí vyrábajú jedinečné, vysoko kvalitné čokolády. Študenti si mohli vyrobiť 3 tabuľky čokolády podľa vlastných predstáv. Mohli si tiež vyrobiť pralinky a pralinky ochutené pistáciovým krémom, kokosovo-orieškovým krémom a Baileys. Počas cvičenia sa dozvedeli veľa o tajomstvách výroby čokolády.
Dňa 31.5. 2024 sa žiaci 1. A a 1.B triedy v mestskej knižnici zúčastnili na netradičnej hodine literatúry s názvom „Nalaďte sa“. Ádám Pásztor, gitarista, a András Iván, kontrabasista a ľudový hudobník, pozvali našich žiakov do rôznych období dejín umenia prostredníctvom známych literárnych a hudobných príkladov. Po skvelom vystúpení bola možnosť navštíviť aj knižnicu. Naši žiaci túto možnosť využili a získali členstvo v knižnici.
Dňa 23.5.2024 žiaci I. a III.B. triedy študujúci služby cestovného ruchu a regionálny manažment cestovného ruchu navštívili Českú republiku. Jednou z destinácií študijnej cesty bolo malebne krásne mesto Mikulov, čo je hlavným mestom pálavského (Pálavy) a moravského vinohradníctva. Má bohatú históriu, mnoho pamiatok. Žiaci prešli rozprávkovými uličkami a navštívili zámek Mikulov. Druhou zastávkou na výlete bol obrovský anglický park a prírodná rezervácia, uctievaný aj ako Záhrada Európy a Lednický kaštieľ. Ten je tiež zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO. Veľkolepá novogotická stavba je najobľúbenejšou turistickou destináciou v regióne. Mnohí ho považujú za najkrajší a určite najromantickejší z komplexu, ktorý je obklopený obrovským parkom. Francúzska záhrada a anglický park ponúkajú mnoho zaujímavých objavov. Vedľa západného krídla môžete navštíviť stovky exotických rastlín, romantický Palmový dom. 92 m dlhá a 10 m vysoká budova je aj z technického hľadiska niečo ohromujúce, po celý rok tu kvitne nejaká exotická zázračná rastlina. Rozľahlý anglický park pripomínajúci arborétum je domovom stoviek druhov stromov. Po jeho cestičkách sa možno priblížiť k niekoľkým pozoruhodným budovám a pamiatkam, akým je napríklad v roku 1798 postavený Janohrad a jedinečný, 60 metrov vysoký minaret s východnou zbierkou. Tá je najvyššou budovou svojho druhu v Európe. Účastníci si vyskúšali aj plavbu po rozľahlom jazere.
Od 16. do 29. marca sa 9 študentov hotelierstva a 1 študentka cestovného ruchu našej školy sa zúčastnili na dvojtýždňovej stáži Erasmus+ v Miláne. V škole získané zručnosti a vedomosti mohli zúročiť v typických talianskych reštauráciách (Gestione Mense Florence, Gatto e La Volpe), v stravovacích zariadeniach (Officina del Gusto) a na recepcii hotela (B&B Hotel Ornato). Počas dvoch týždňov si študenti nielen zdokonalili svoje zručnosti, ale našli si čas aj na individuálne a skupinové voľnočasové aktivity. Okrem získavania nových skúseností v oblasti hotelierstva, spoznali aj pamiatky Milána. Dúfame, že týchto pár týždňov bolo pre nich užitočných a obohatili sa o nové skúsenosti.
V dňoch 16. až 29. marca sa v rámci programu Erasmus+ projekt žiaci študijných odborov agropodnikanie – farmárstvo a jazdectvo - chov koní po prvýkrát sa vybrali do Budapešti. Päť študentov svoju dvojtýždňovú odbornú stáž strávilo na Airport Ranch a päť na farme Cinege. Svoje vedomosti a kompetencie, ktoré získali na škole, mohli zúročiť, ale mali čas aj na individuálne a skupinové voľnočasové aktivity. Popri získávaní nových skúseností na farmách, spoznali aj pamiatky Budapešti. Dúfame, že tieto týždne boli pre nich užitočné a získali nové skúsenosti.
Dňa 16. marca 2024 sa dve skupiny vydali rozšíriť svoje odborné znalosti prostredníctvom programu Erasmus+. 10 študentov 3. ročníka študujúcich v odbore hotelová akadémia, cestovný ruch v sprievode sprevádzajúceho učiteľa bude absolvovať svoju dvojtýždňovú stáž v reštauráciách a hoteloch v Miláne (Taliansko). 10 našich študentov študujúce farmárstvo a chov koní a jazdectvo, strávi dva týždne v Budapešti.
Jarné prázdniny pre niektorých učiteľov a kolegov prebiehali aktívne, pretože sa cez program Erasmus+ mohli zúčastniť na pracovnej stáži v talianskom Miláne. Počas týždňovej pracovnej mobility navštívili štvorhviezdičkový hotel VOCO a taktiež aj hotel Melia hotelovej sieti INSIDE. Na oboch miestach mali možnosť prezrieť si štandardné, štúdiové a prémiové izby. Tamojší manažéri okrem izieb predstavili aj prácu reštaurácií a kuchýň, spoločné priestory hotelov a rôzne konferenčné miestnosti. Mali tiež možnosť navštíviť 5 hviezdičkový luxusný hotel The Westin, kde si okrem rôznych izieb mohli pozrieť aj prezidentský apartmán. Okrem návštevy hotela mali možnosť navštíviť aj cukráreň Mami Luise, nahliadnuť do života catering kuchyne Officina delGusto, aj do tajomstva pečenia chleba a focaccie v reštaurácii a pekárni Lisbeth. Okrem učenia sa mali možnosť zabaviť sa a preskúmať mesto a okolie. Mohli sa prejsť po zámku Sforza a obrovskom parku, ktorý ho obklopuje, s výhľadom na víťazný oblúk na počesť Napoleona Bonaparteho. Mohli obdivovať milánsku katedrálu Duomo zvonka a aj vo vnútri. Mohli objaviť galériu Vittorio Emanuele a jej obchody svetoznámych značiek, obdivovať zapadajúce slnko na kanáli Navigli. Navštívili jednu z najznámejších operných domov na svete, milánsku Scalu. Za mestom, na jednom z najkrajších miest neďalekého jazera Como Varenna, kde sa prechádzali po brehu, obdivovali krásu malebných uličiek. Odtiaľ sa loďou previezli do Belaggia, kde si pozreli pamiatky a nádherné parky miesta.

Stránky