A III. A osztály minőségellenőri szakon tanuló diákjai november 23-án szakmai gyakorlat keretén belül meglátogatták Dunatőkésen a bio tejtermékeket gyártó tejüzemet /Zelený Klátov/, ahol a gyakorlatban is megtapsztalhatták a tejtermékek gyártását. Nagyon sok értékes információkhoz jutottak diákjaink, amit később felhasználhatnak tanulmányaikban. Köszönet a cég tulajdonosainak és az üzem dolgozóinak, hogy diákjaink egy tartalmas napot tölthettek Dunatőkésen.
Back to top
Szakgyakorlat - tanulmányi utak
Egy szerdai napon a IV.A/FJK és a III.B/C osztály tanulói közös utazáson vettek részt. A selmeci hegyek között rejtőző, hosszú történelmi múltra visszatekintő Selmecbányára utaztak. Tanulmányi útjukat a szentantali Kohári-Coburg vadászkastélyban kezdték, ahol először bejárhatták a kastély területén lévő parkot, majd idegenvezető kíséretében a kastély belterét is megtekintették.
Ezután Selmecbánya történelmi belvárosába érve a város nevezetességeit is megtekintették, többek között a botanikus kertet, Újvárat, Óvárat, Kálváriát, Szerelem bankot, Szentháromság teret, Petőfi Sándor régi iskoláját is, ahol az emlékezés koszorúját is elhelyezték. Szabad programuk is volt, amikor még kicsit nézelődhettek a belvárosban. Összességében egy szép őszi napot
zárhattak.
Csápai Balázs Rudolf, IV.A
Idegenforgalmi tanulókként régi álmunk volt, hogy egy gyakorlat keretén belül repülővel
utazhassunk, hiszen az osztály nagy részének még nem volt alkalma megtapasztalni a repülés
élményét.
Az utazás szervezésének folyamata már ismert volt számunkra, hiszen az idegenforgalmi óra
tananyagának része volt az utazásszervezés, a légi közlekedés és a rezervációs rendszer használata is.
Munkánkat a potenciális desztinációk elemzésével kezdtük. Figyelembe kellett vennünk, hogy a
gyakorlat egynapos legyen, a városban minél több idő álljon rendelkezésünkre, és a végösszeg
pénztárcabarát legyen. A legmegfelelőbb úticélnak Barcelona bizonyult.
Első dolgunk a repülőjegy foglalása volt. Ezen felül még volt jópár feladat, amit az út előtt
kaptunk a tanárnőtől.
Az utazás napján, a nagyon korai ébredés után, hajnali fél háromkor indultunk az iskola előtti
parkolóból, ahonnan a kisbusz elszállított minket a schwechati reptérre. Nagy öröm volt beszállni
a repülőgépbe. Izgatottan vártuk a felszállást. A repülőút mindenki számára nagy élmény volt és
gyorsan eltelt.
Megérkeztünk Barcelonába... A városközpontba könnyen bejutottunk, és el is kezdődött az egész
napos városnézés, amely során megtekintettük a Sagrada Familia katedrálist, a Casa Batllót és Casa
Milát, végigsétáltunk a La Rambla sétálóutcán és ellátogattunk a Güell palotába. Megkóstolhattuk a
helyi különlegességeket a la Boqueria piacon, például paellat, churrost vagy az ibériai sonkát. Ezután
megtekintettük Kolumbusz szobrát, a tengerparton a lábunkat is megmártottuk a vízben, majd
a gótikus negyeden át visszasétáltunk a Catalunya térre, séta közben a Szent Kereszt és Szent Euália
székesegyházat, más néven Barcelona Katedrálist csodálhattuk meg.
Az időjárás kitűnő volt. Október lévén nyárias idő fogadott minket, délután a 27 fokot is
elérte a hőmérő higanyszála.
Estére fél 7 körül utazunk vissza a reptérre. A repülőn a hazaút már csendesen telt.
Schwechaton várt minket az előre megrendelt kisbusz és az iskola melletti parkolóba hajnali fél
három körül érkeztünk meg.
Maradandó emlék marad számunkra ez az szakmai gyakorlat és jókedvvel emlékezünk a nap
során szerzett élményekre.
III.B osztály tanulói
2023. október 17-én iskolánk II.HA és IV.B osztályos tanulói tanulmányi kiránduláson
vettek részt Pozsonyban. A reggeli órákban érkeztek meg a főváros szélére, ahonnan túrára
indultak a Dévényi-tető (Devínska Kobyla) legmagasabb pontján álló kilátótoronyhoz, amely
21 méter magas, 112 lépcsővel rendelkezik és egy imádkozósáska alakját idézi. Tetejéről
csodás panoráma nyílt Ausztria, Csehország és Magyarország felé.
Ezután a diákok Dévény várát látogatták meg, mely a Duna és a Morva folyók
összefolyásánál, egy hatalmas sziklaszirten áll. A Duna felől nyílt a legszebb kilátás a vár
emblematikus pontjára, a jellegzetes Apácatoronyra.
A diákok jó hangulatban, élményekkel gazdagodva tértek haza.
2023.október 22- én az I.HA osztály vendéglátóipar és szállodaipar (hotelakadémia) szakon tanuló diákjai egy rendhagyó élelmiszertan óra keretein belül a tejtermékek fajtáival és azok gyártásával ismerkedtek meg. Az előadás során betekintést nyertek az egyes gyártási folyamatok rejtelmeibe , valamint meg is kóstolhatták ezeket a finomságokat.
Október 20-a és 22-e között ismét megszervezték Budapesten a Hungexpo területén a 81. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás és Vásárt. Ez alkalomból a Stílusos Vidéki
Éttermiség standján felállított konyhában szervezték meg a II. Lukács István emlékversenyt. Kilenc döntős csapat mérettette meg magát. Három napon keresztül zajlott a vetélkedés,
minden nap három – három csapat készítette el, majd tálalta a négytagú zsűrinek a fogásokat.
A szombati napon egy háromtagú felvidéki csapat is ringbe szállt, melyet iskolánkból Puha Zsófia negyedik évfolyamos és Varga Balázs ötödik évfolyamos diák képviselt a versenyen.
Mindketten vendéglátóipar és szállodaipar szakon tanulnak iskolánkban.
Az ételsor, amelyet elkészítettek: zöldfűszerekkel ízesített kappan őszi gombákkal, paszternák majonézzel, valamint mangalica pofahús tárkonyos babraguval és tarkabab
veloutével.
A szombati napon versenyzők közül csapatunk megszerezte az első helyet, összesítésben pedig második helyen végeztek. Szívből gratulálunk, további sikereket kívánunk!
Köszönet illeti Czucz Péter szakácsot, aki a felkészítéssel nagyban hozzájárult a csapat
sikeréhez, valamint köszönjük a Kukkónia Polgári Társulásnak, Dóka Tímeának és Ruprecht
Lászlónak a lehetőséget, hogy részt vehettünk ezen a versenyen.
Szeptember 27-én, a Turizmus Világnapján az ENSZ Turisztikai Világszervezetének (UNWTO) kezdeményezésére a turisták és a turisztikai szolgáltatók, valamint a turisztikai szektorban dolgozók együtt ünnepelik a turizmust, és felhívják a figyelmet a szektor társadalmi, kulturális és gazdasági értékére.
Mi is a turizmus ünneplése céljából szerveztük meg iskolánkban a hagyományos idegenforgalmi szakmai napot, amin az idegenforgalmat tanuló diákok vettek részt. Ez alkalommal Tuba Lajos, Győry Attila, Csörgő Tamás és Riedl Christopher fogadták el a meghívásunkat.
Tuba Lajos az aranymosásról tartott érdekes előadásából megtudhattuk, hogy az arany kötődik Csallóközhöz, mivel a Dunából is lehet aranyat mosni. Szó volt az arany hosszú útjáról a hegyektől a folyókig, a 2 híres aranylázról, illetve arról, hogyan is kell valójában aranyat mosni a folyó vizéből. Manapság Csallóközben - Somorján, Dunaszerdahelyen és Komáromban lehet még aranymosó felszerelést megtekinteni.
Győry Attila Japánban szerzett tapasztalatát, élményét osztotta meg velünk a szakmai napon. Sok érdekes információt tudtunk meg a japán nemzetről, kultúráról, építészetről. Mint például azt, hogy Tokió 30 milliós, Csallóköz méretű város. Nagyon kevés az autó az utakon. A japánok fegyelmezettek, türelmesek, tisztelettudóak. Nincs az utcán szemétláda, a szemét magánügy, haza kell vinni, ott eldobni. Megtudtuk kik a jakuzák, gésák. Mi az a zen kert, sinto szentély, torii kapu. Győry Attila sok-sok fényképpel gazdagította előadását.
Csörgő Tamás a Nyékvárkonyi „Hegyen-völgyön” Túraklub vezetője a klub kialakulásától kezdte előadását. Beszélt a túrákról, pontosabban az évi 12 túráról, amit ő szervez. Elmesélte, hogy a túra előtt páran végigjárják az előre eltervezett útvonalat, lemérve a távot, időt, kitapasztalva van-e ivóvíz és büfé a környéken. Szót ejtett a túraversenyekről, gyalogtúrákról, nyári táborról - sátortáborról. Előadása közben bemutatta a túrázó kötelező felszerelését is, illetve a via ferrata (vasalt utak) sziklamászó felszerelését is.
A szakmai nap előadását Riedl Christopher zárta, aki végzős egyetemista létére az utazás megszállottja. 7 éves tapasztalattal rendelkezik az utazási szektorban és 3 éve saját utazási irodáját vezeti. Christopher a világon található országok közül jópárat bejárt és az előadása ezen országok bemutatásáról szólt.
Az idegenforgalmi szakmai napot a négy interaktív előadás tette felejthetetlenné. Bízunk benne, hogy a diákok ezen temérdek új információt kellőképpen fogják tudni applikálni tanulmányaik, majd munkájuk során.
Iskolánk negyedikes hotelakadémia szakon tanuló diákjai 18. születésnap témában főztek,terítettek és felszolgáltak.
A tanulók felhasználták a szakmában eddig megszerzett tapasztalatot, tudást, hogy minél tökéletesebben el tudják végezni a rájuk bízott feladatokat. A nap végén konstatálhattuk, hogy tanulóink nemcsak helytálltak, hanem pozitív meglepetéseket is tudtak okozni.
Örülünk hogy a befektetett munkánk így kamatozik, hisszük hogy minél többükkel sikerül megszerettetni ezt a szakmát. Csak így tovább!
2023. szeptember 7-én a II.A/FK és IV.A/FJK osztály diákjai megtekintették a 36. Bábolnai Gazdanapokat a Bábolnai Ménesbirtok területén. A kiállítás elsősorban a gépesítésre és a szántóföldi növénytermesztésre fókuszált, hiszen ez Magyarország legnagyobb szabadtéri gépkiállítása is. 9 cég 48 kukorica- és 8 cég 16 cirokhibridjét tekinthették meg a látogatók a fajtakísérleti parcellákban. A kiállítás egyik fontos eleme volt a mozgó gépbemutató, az ABZ Drone Kft. szervezésében felmérő- és permeteződrón-bemutató és a díjugrató verseny. A húszezer négyzetméter alapterületű rendezvényre közel kétszáz kiállító hozta el a legújabb technikai és technológiai fejlesztéseket az inputanyagoktól a talajművelésen keresztül a legmodernebb gépekig.
Június 26. án iskolánk 3. hotelakadémiás diákjainak, lehetőségük nyílt barista, magyarul kávémester tanfolyam elvégzésére. A tanfolyamot Tóth Zoltán Barexpert- kávésuli alapítója és vezetője tartotta. Tanulóink a képzés alatt megismerkedtek, különböző kávék készítésével és még sok más elméleti tudással. Sikeres záróvizsga után, boldogan vehették át a megérdemelt barista bizonyítványokat.
Iskolánk lll. hotelakadémiás diákjai Kovács Attila sommelier által, betekintést nyerhettek a borok világába, ahol megismerkedhettek a borok készítésének alapjaival, borkóstolás szabályaival, borok fajtáival és még sok más olyan tudománnyal, amit egy vendéglátásban jártas embernek tudni illik.
Június 20-án a II.A és III.A farmergazdákodás-, lótenyésztés- és élelmiszeripari minőségellenőr szakon
tanuló diákok szakmai napon vettek részt a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér
Mosonmagyaróvári Karán. A napot 9 órakor a „Smart Farm” Tangazdaságban kezdték, ahol
megismerkedhettek a legújabb mezőgazdasági drónokkal és azok jelentőségével. A bemutatót
követően a tanulók traktort is vezethettek. Ezután a Campus bemutatása következett, majd egy
rövidebb ebédszünet után elindultak a Dunaszigeti Zöldségközösség helyszínére, ahol bepillantást
nyertek a biozöldségek termesztésébe. A napot a rajkai Ádám Család Lovastanyáján zárták.












