Back to top

Szakgyakorlat - tanulmányi utak

2022. június 14- én  exkurzión vettek részt  iskolánk I. A, II. A és a III. A osztályok tanulói. A szakmai látnivaló  célja a SZTA Malonyai Arborétuma volt, amely a legeredetibb arborétumok – fagyűjtemények közé tartozik Közép-Európában. Történelme során az örökzöld fafajták akklimatizálását célzó kísérlet valósult itt meg. A SZTA Malonyai Arborétuma kiemelkedő helyet foglalt el az idegenszármazású fás növények komplex módon irányított introdukcióját tekintve Európában, és új fitogeográfiai területek létrejöttével lehetővé tette az idegenszármazású dendroflóra tanulmányozásának nagymértékű fejlődését Szlovákiában. A Malonyai Arborétum logójában található  az alapító, Dr. Ambrózy – Migazzi István mottója, miközben az örökzöld fás szárú növények termesztését próbálta meghonosítani Szlovákia területén. Az exkurzió nagyban hozzájárult diájaink szakmai ismereteik bővítéséhez.
Iskolánk III. A osztályos tanulói 2022. május 30-án, hétfőn a Munka, Szociális és Családügyi Hivatal emberi erőforrás tanácsadójának, PhDr. Molnár Péternek az előadásán és gyakorlati tréningjén vettek részt.               A diákok betekintést nyertek a hivatal munkájába és feladataiba, pontos ismertetőt kaptak a szervezeti rendszeréről, valamint gyakorlati útmutató hangzott el a munkahelykeresés folyamatához. Kipróbálták az önéletrajz írását, tanácsokat kaptak a további kommunikációhoz a munkaadókkal, és mindenki számára hasznos stresszkezelés is volt a témák között.  Az egész tréning interaktív módon, különböző módszerekkel, segédeszközökkel, a résztvevőket aktívan bevonva történt. Úgy tanultak játékosan, hogy csak figyelniük kellett.               A szerzett információk és tapasztalatok hasznosak a jövő szempontjából, hiszen a középiskola befejezése után a végzősök nagy része  munkahelyet fog keresni, és kapcsolatba kerül a munkahivatallal is. A rutinosság és a határozott fellépés nagy előnyt jelenthet majd a munkaerőpiacon is.  
Iskolánk II. A és III. A agrárvállalkozás és élelmiszeripar szakokon tanuló diákjai 2022. május 25-én és június 1-jén környezetvédelmi exkurzión vettek részt Jókő (Dobrá Voda) községben és Galgóc (Hlohovec) városában, valamint egy koncerttel egybekötött előadást hallgattak meg a klímaváltozásról és következményeiről. A program a Nagyszombat Megyei Önkormányzati Hivatal EnviroTour projektjének keretén belül valósult meg. A diákokat és tanáraikat a BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) szervezet aktivistái kísérték és bemutatták a munkájukat, valamint elmagyarázták a környezetvédelem alapelveit. https://broz.sk/o-nas/ Elmondták, hogy a természetvédelmi szempontból értékes gyepterületek kezelésének egyik módja a legeltetés. A legeltetés módszerének megválasztása fontos szerepet játszik a gyepterület fajgazdagságának megőrzésében, kihasználva a gyep termőképességét.  A túra végén egy mezőn, kis alapterületen 60 növényfajt láthattak, a tarka réten színes gyógynövények és rengeteg fafajta élt. A leggazdagabb hasonló jellegű mezőt kb. 120 növényfajjal a Fehér-Kárpátokban, Csehországban lehet megcsodálni. A második túrán pedig Galgóc mellett látogattak egy hasonló jellegű területre, ahol számos növény- és állatfajról esett szó. A szabadtéri előadás végén kis verseny zajlott a térség kihasználási lehetőségeiről. A hazai védett gyepterületekre általában jellemző, hogy nem intenzíven kezeltek, így például nem történik tápanyag utánpótlás. A gyepkezelések elsődleges célja a természeti értékek fenntartása, amelynek csak eszköze az állattartás és a legeltetés, mivel így lehet biztosítani az érzékeny, sokszor védett fajok fennmaradását. Ezen gyepterületek legeltetésének a hagyományos szabad legeltetéses módszer felel meg, amelynek célja a  hagyományos gazdálkodás által kialakított és fenntartott fajgazdag kaszálók, legelők, gyümölcsösök diverzitásának a megőrzése. A projekt mindhárom része rámutatott, hogy a jövőben fokozottan szükséges szem előtt tartani a környezetvédelmet, odafigyelni a szakemberek tanácsaira, hiszen ha megfelelően járunk el, nagyban tudjuk óvni a természetet. Sok érdekes információval gazdagodott a csapat, következhet a gyakorlati megvalósítás.  
2022. június 14-én a II.D/HA osztály tanulmányi kiránduláson vett részt az „Élővizek városában“, Tatán. A nap jellemző közlekedési eszköze a vonat volt, hiszen Dunaszerdahelyről így jutottak el úti céljukhoz, a város rengeteg látnivalóját pedig „Happy Train“-nel, azaz városnéző kisvonattal csodálhatták meg. Mindemellett meg kell jegyezni, hogy a diákok rendkívül jó állóképességükről tettek tanúbizonyságot, hiszen a nap végén közel harmincezer megtett lépést mutatott okostelefonjaik lépésszámlálója. A város mindenkit lenyűgözött, napsütéses időben sétálhattak az Öreg-tó partján, a Tatai Vár Múzeum Presszójából gyönyörködhettek a csodálatos kilátásban, a kisvonat segítségével pedig olyan látnivalókat is megtekinthettek, amelyek egy egynapos látogatásba egyébként nem férnének bele, ilyen volt a Kálvária-domb, az Angolpark, a Cseke-tó, a Műromok, az Esterházy-kastély, a felújított Kossuth tér, a vízimalmok,a Fellner Jakab-kilátó. A Fényes Tanösvény vadregényes lápvidéke is mindenkit magával ragadott, a 1350 m hosszú cölöpsétány, az iszapos mederből a felszínre érkező buborékok, a vízbe dőlt fatörzseken sütkérező mocsári teknősök, a növényzetbe beleolvadó békák, a tavirózsák, a türkizkék színű tó, a kilátótorony, és az ingatag függőhíd és a kézi erővel működtethető komp mind-mind felejthetetlen emlékek, amelyeket sok-sok fotó örökített meg.
A Szent István téri Közös Igazgatású Iskola első osztályos idegenforgalmi szakon tanuló diákjai szakmai gyakorlaton vettek részt Komáromban. A gyakorlat rendhagyó volt, mivel az 1.B osztály vonattal utazott, így lehetőségük volt megfigyelni a vasúti közlekedés szolgáltatásait. Komáromban megtekintették a Jókai színházat, a Jókai múzeumot, a Szent András templomot, az Európa udvart, a Klapka teret, a Tiszti pavilont és annak udvarát és a Komáromi központi erődöt. A diákok a városnézés keretén belül gyakorolták az idegenvezetés alapjait is. A komáromi gyakorlat legemlékezetesebb programja az erődben néhány éve kialakított vaklabirintus volt, ami által a diákok kis tapasztalatot szereztek a nemlátók életéből.
2022. május 24-én az 1.B osztályos diákok szakmai gyakorlaton vettek részt Pozsonyban. Mivel idegenforgalmat tanulnak a diákok, így ez alkalomból vonattal utaztak, hogy megtapasztalják a vasúti szolgáltatásokat. A vasúti szolgáltatások mellett a helyi közlekedés kipróbálása is feladatuk volt, így utaztunk városi trolibusszal, illetve villamossal. A gyakorlatot szakszerű felkészülés előzte meg. A diákoknak fel kellett készülni Pozsony látnivalóiból, mivel ők voltak a csoport idegenvezetői. Kikeresték, kidolgozták és a helyszínen előadták, illetve bemutatták az adott turisztikai látványosságokat. Ilyen módon belekóstolhattak az idegenvezetés érdekes világába. Az Óváros megtekintése volt a cél, ami ez alkalommal meg is valósult.      
Iskolánk II.B és III. B idegenforgalmi szakon tanuló diákjai 2022. május 26-án szakmai gyakorlaton vettek részt Szentantalon a vadászkastélyban és Selmecbányán, a néhai bányászvárosban, amely Közép-Szlovákiában, a Selmeci-hegységben fekszik. A program a monumentális barokk-klasszicista kastély megtekintésével kezdődött, amelyet Koháry András részére építettek, majd a gazdag Coburg család birtoka lett. Jelenleg az erdészeti, faipari és mezőgazdasági múzeum székhelye, több mint kétezer trófeát lehet itt megtekinteni. A túra Selmecbányán folytatódott, ahol a város történelmi központjában található műemlékek nagy részét meglátogattuk, pedig ebben a műemlék-rezervátumban 360 történelmi objektum található. Idegenvezetős sétánk során érintettük az Óvárat, a Szentháromság teret, a Szent Katalin-templomot, a városháza épületét a karcsú toronyórával, a Kammerhofot és nagy népszerűségnek örvendett Andrej Sládkovič Marína versének részlete is a szerelembankkal. A hazafelé vezető úton lenyűgőző képben tárult elénk a Kálvária a Felső-Német templommal. Többen megegyeztek, hogy még a nyár folyamán visszalátogatnak az UNESCO világörökségi listán is szereplő szépséges városkába. A gyakorlati napon kifogástalan időjárási viszonyok mellett, számtalan látnivaló tette színessé, érdekessé a programot, így új ismeretekkel, élményekkel, jó hangulatban érkezett haza a csoport.
Május 19-én tanulmányi kiránduláson vettek részt az 1.A és 2.A osztály tanulói Budapesten. Megtekintették a Mezőgazdasági Múzeumot, ahol tárlatvezetés keretében győződhettek meg róla, miként fejlődőtt a mezőgazdaság térségünkben a kezdetektől napjainkig. A vadászkiállítás megszemlélése után a Népliget szépségeit csodálhatták meg. Élményekben gazdagon térhettek haza. 
2022. május 23-án exkurzión vettek részt az I.D, II. D és a IV.D osztályok tanulói. Az első megálló a nádszegi Molnár borászat volt, ahol a borkészítés rejtelmeibe kaptak betekintést a tanulók, majd szintén Nádszegen a Sándor pálinkafőzdébe látogattak el. Az utolsó célállomás pedig egy boutique hotel megtekintése volt Nyitrán. A Hotel 11 szállodamenedzsere mutatta be  a szálláshelyet a diákoknak.
2022. május 17- én exkurzión vettek részt iskolánk végzős diákjai a IV.B, IV.C és V.D osztályokból. A tanulók először Vöröskő várát tekintették meg, majd a Driny barlangba látogattak el. Bár az idő nem kedvezett nekik túlságosan, mégis számos élménnyel gazdagodtak.
Iskolánk II.B és III. B idegenforgalmi szakon tanuló diákjai 2022. április 21-én szakmai gyakorlaton vettek részt Nyitrán, amely nemcsak Szlovákia legrégebbi városa, hanem Nyugat-Szlovákia fontos gazdasági központja is.               Az idegenvezetés már az autóbuszban elkezdődött, társaikkal ismertették  Nyitra történelmét, bemutatták az oktatási intézményeket, amelyek a jövőben akár számukra is érdekesek lehetnek, valamint a legnagyobb szlovákiai kiállítási központot, az Agrokomplexet.               A program a nyitrai várnegyedben folytatódott, ahol található a Szent-Emerám-katedrális, a püspöki rezidencia és a Vazul torony is. A csoport megcsodálta a kilátást a Zobor hegyre és a városra. A vár alatt épült a Felsőváros, amelynek a barokk és klasszicista arculata máig megmaradt, főleg a Nagyszeminárium és a vármegyeház épületeinek köszönhetően. A Kluch-palota sarkán látható Atlasz szoborról kiderült, hogy a helyiek Corgoňnak is nevezik, erről kapta nevét az ismert helyi sör.               A túra további városi részében még az Andrej Bagar Színház és Nyitra szakrális emlékeinek a megtekintése maradt hátra, bemutatták a Szent Mihály templomot és a zsinagógáról, valamint a nyitrai zsidóság történetéről  és Nyitra sportéletéről is szó esett.                A belváros megtekintése után egy kisebb túrát tartottak a Kálvárián található Szent Sír-kápolnához, amelyhez 12 neoromán stílusú, a keresztút egyes stációit ábrázoló kápolna vezet. A gyakorlati napot kitűnő időjárásban abszolválták, így elégedetten, és számtalan élménnyel gazdagodva indult haza a csoport.  
A marketing és menedzsment órákon tanult elméleti ismeretek elmélyítésére és gyakorlati tapasztalatok megszerzése érdekében beépítettünk a tananyagba egy-egy csoportos kutató jellegű feladatot. A marketingkutatásba bekapcsolódó osztályok a II.SM (sportmenedzser), III.B (idegenforgalmi szolgáltatások) valamint a III.B (regionális idegenforgalmi menedzser) voltak. Fő témánk a különböző márkacsoportok összehasonlítása volt. Vizsgálataink során a következő szempontokat vettük figyelembe: márkanév, csomagolás, ízvilág, ár és az összhatás. A piacon hemzsegő termékek közül olyanra esett a választás, amit előszeretettel fogyasztunk és vásárolunk. Az egyik ilyen a narancslevek, a másik pedig a müzlik termékcsoport volt.  A vizsgálat során szubjektív véleménynyilvánításra is volt lehetőség. Az egyes árucikkeket a megadott kritériumokat figyelembe véve pontozással értékeltük, melyek összegzéséből aztán konkrét eredményt is kaptunk. A kutatás legérdekesebb momentuma a kóstolás volt, melynek során a diákok megtapasztalhatták, hogy mennyi mindenben eltérnek egymástól az egyes narancslevek, illetve a gabonapehelyből készült termékek. Arra a megállapításra jutottunk, hogy ebben az esetben a magasabb ár, jobb minőségű terméket is jelent. Ami a csomagolást illeti, abszolút igaz, hogy a szép külső nem feltétlen jelenti a vele egyenértékű belsőt. Tehát egy ütős reklámszöveggel és dizájnnal elérhető, hogy megvegyük a terméket, de nem biztos, hogy hűséges marad hozzá a vevő. A kis kutatócsoportok azt a végső következtetést vonták le, hogy a mai pazarló fogyasztói társadalomban jobban oda kellene figyelnünk a minőségre és nem utolsó sorban a tudatos vásárlásra is. Az ilyen jellegű órák nagy motivációt és sikerélményt is nyújtanak a tanulóknak, ezért igyekszünk majd további lehetőségeket biztosítani ahhoz, hogy  gyakorlati feladatokon keresztül applikálhassák az elsajátított elméleti ismereteiket.   

Oldalak