Back to top

Szakgyakorlat - tanulmányi utak

2022. február 11-én a III. CR/B, a regionális idegenforgalmi menedzser és idegenforgalmi szolgáltatások szakon tanulók körében pénzügyi napot tartottunk. Összekapcsoltuk a közgazdasági tantárgyokon belül tanult pénzügyi menedzsment, marketing- és gazdasági ismereteket. A világ legfurcsább pénznemei című kiselőadás betekintést nyújtott a tanulók számára az érdekes és egyedi pénznemekről, valamint szó esett olyan régi papírpénzekről is, melyek nem mindennapi, rejtélyes, sőt egészen ijesztő elemeket, szimbólumokat is tartalmaztak. Ezután sor került egy aktuális témára, a bitcoin digitális fizetőeszköz történetére, jelentőségére és használatának fő szempontjaira. Néhány tanuló bemutatta, hogyan is képzeli el a jövő pénzeszközét. Készültek papíralapú „pénzgyártmányok”, melyek alapján elmagyarázták, hogyan is működhetne az új modern pénz, illetve milyen előnyöket jelentenének a fogyasztók számára. „Pénzmúzeum” címszó alatt lehetőség nyílt közelebbről is megismerkedni néhány pénznemmel, köztük a svéd koronát vagy a román lejt is szemügyre vehették az érdeklődők. Mindemellett az euró bevezetéséről, kialakulásáról is tanulmányozhattak ismeretanyagokat. Természetesen egy eurótérképet is láthattak a tanulók, ahol egy összesített képet kaptak az egyes euróbankjegyekről és pénzérmékről. Végül többféle, hol komolyabb, hol pedig szórakoztató kvízben tették próbára szaktudásukat a tanulók, így elmondhatjuk, hogy a kreatív pénzügyi nap nagyon jól zárult.  
2021. nov. 8-án az idegenforgalmi szakirányzat  I.B. osztály tanulói két szaktanár vezetésével szakgyakorlaton vettek részt. A szakgyakorlat célja Dunaszerdahely nevezetességeinek megtekintése és bemutatása volt. Sétájukat a Szent István téren kezdték,  majd felkeresték  a Bartók Béla sétányon található szobrokat. Következő állomásuk a Dunaszerdahely szakrális emlékeit bemutató Szent György templom volt. A templomból a városházára indultak, majd a Makovecz Imre által átépített főutcán sétáltak tovább. A turisztikai információs központban értékes információkat kaptak arról, hogy a városunkba látogató turistáknak milyen segíséget tudnak nyújtani az iroda alkalmazottai. A Csallóközi Múzeum kiállítócsarnokában két egymástól független, ugyanakkor izgalmas kiállítást tekintettek meg. A tárlatvezető segítségével betekintést kaptak az OBI-ugorok: Mesélő múlt, jövőt kereső jelen c. kiállításba, amely ősi rokonainkat idézte a látogatók elé. A  Vámbéry Ármin életét és utazásait bemutató kiállítás nagyon tanulságos volt. A vándorkiállítás Egy magyar dervis Közép Ázsiában – A Kelet-kutató Vámbéry Ármin c. látható. A református templomban tett látogatásuk során  többek között egy nagyon érdekes kiállítást láthattak, Balogh István Bibliai logók címmel. Dunaszerdahelyi sétájuk a MOL Aréna megtekintésével ért véget. A diákok az egyes látnivalókat előre felkészülve mutatták be.
A Szent István téri Közös Igazgatású Iskola második és harmadik osztályos diákjai szakmai gyakorlaton vettek részt Komáromban. Mivel ezen a diákok idegenforgalmat tanulnak, így a szaktanáraik előzetes útmutatása alapján felkészülten érkeztek a gyakolat napján az iskolába. A gyakorlat kombinált módon valósult meg, részben azért, mert hivatásos idegenvezető vezette a túrát, részben pedig a diákok, mint gyakornok idegenvezetők. A hivatásos idegenvezető bemutatta a komáromi erődrendszert, ezután a diákok gyalogos városnézés során Komárom nevezetsségeit, híres szülötteit mutatták be. Ilyen módon láthatták a Selye János Egyetemet, a Tiszti pavilont és a annak udvarát, a Klapka-teret és Klapka György szobrát, a Városházát, a Zichy palotát, az Európa-udvart, a Szentháromság szobrot, a Szent András bazilikát, a Duna Menti Múzeumot, a Víztornyot, a Jókai Színházat, majd délben hallhatták a Klapka-téren az Egressy Béni által szerzett Klapka-indulót, más címen a Komáromi indulót. Nagyon kellemes őszi időjárás mellett, illetve a városban található látnivalók és nevezetsségek mellett az erődrendszerben kialakított vaklabirintus tetszett a legjobban, ami érzékeltette a nemlátók világát és így felejthetetlen élményt nyújtott.  
Október 21-én a IV.A/F osztály tanulói a szakmai gyakorlat keretén belül   a Pioneer kukoricahibridek bemutatóján voltak.  A rendezvény a lúcsi szövetkezet kulcsárkarcsai parcelláján valósult meg. A diákok a terepen meghallgatták és megnézték az egyes hibridek jellemzőit, bár némelyik hibrid csak a következő években kerül be a köztermesztésbe. A gazdálkodók valós problémái is megvitatásra kerültek, főként az emelkedő tápanyagpótlást jelentő műtrágyaárak. A hibridek bemutatása után történt az aratásuk, majd a legmagasabb hozamot adó hibrid meghatározása. Ebben az évben a P 9874 AQ  400 FAO számmal rendelkező hibrid végzett az első helyen, 13,83t/ha hozammal. Betakarításkor a nedvességtartalma 19% volt. Köszönjük a szövetkezetnek a lehetőséget, hogy megtekinthettük a bemutatót!
 2021. október 19-én az első A/F osztály tanulói szakmai gyakorlaton vettek részt a Búslaki Tangazdaság tehenészeti telepén Dunatőkésen, ahol 548 db tehén és növendékeik napi gondozása a fő munka. A diákok részt vettek ezekben az állattenyésztési munkálatokban, ahol különféle feladatokat végeztek el. Ezenkívül szakmai beszélgetésen is részt vettek, amelyen meghallgathatták a tejtermelés és -eladás nehézségeit, a jövőbeli terveket, valamint a fejlődés és modernizálás irányvonalait.  
A lovas szakon tanuló diákok rendszeres látogatói a nagyudvarnoki Bíró Kert Lovas Központnak. Itt olyan szakmai felkészítésben van részük, ami segíti tanulmányaikat a négy év során, így az  elméletben elsajátított tudást itt kamatoztatják gyakorlat formájában.
2021. október 19-én az I.A/K osztály minőségellenőr szakirányzaton tanuló diákjai szakmai gyakorlaton vettek részt a bakai székhelyű Kulis kft. üzemében. Az elméleti információk megismerése után, amelyet a cég tulajdonosa, Kulcsár Iván ismertetett velük, a diákok betekintést nyerhettek a különböző zöldségtartósítási módszerekbe és bizonyos munkameneteket ki is próbálhattak. Sok új tapasztalattal felvértezve fejezték be ezt a tartalmas szakmai napot.
Az első és a harmadik osztály farmár szakirányzata szakmai gyakorlaton vett részt, ahol a komposztálás alapjaival, munkaműveleteivel foglalkoztunk. Kipróbáltuk a komposzttároló összerakását, majd elkezdtük betölteni a komposzt  egyes rétegeit. Reméljük, hogy tavaszra megfelelő mennyiségű és minőségü komposztunk lesz!
Nagyszombat Megye Önkormányzata a Szent István téri Közös Igazgatású Iskolában modell munkahelyet hozott létre. Iskolánk a szlovák-osztrák határokon átívelő együttműködés keretén belül  a Regionális erőforrások fenntartható használata nevű projektbe (rövidítés: NAREG). Ezen projekt keretén belül „Biohulladék kezelése” témájú szakmai szintű tantervek és prospektus került kidolgozásra. A tananyagok mind a tanárok, mind a diákok számára készültek, a középiskolai oktatási folyamat elméleti részében való használatra.  A projektben résztvevő iskolánk működése és iskolaterületének gondozása során keletkezett biológiailag lebomló hulladékok komposztálásának támogatására a projekten belül a diákok számára minta munkahelyet alakítottak ki a biohulladék kezelésére. A komposztértékek méréséhez és komposztásók használatához a modell munkahelyet faág aprítókkal, műanyag és elektromos komposztálókkal, digitális hőmérőkkel és higrométerekkel látták el. Az így kapott termék - azaz a komposzt - minőségi szerves trágyaként használható fel, amelyet a diákok a szakokatatás keretén belül fognak  használni. A diákok a Nagyszombat Megye Önkormányzata által szervezett online workshopokon való aktív részvételükkel fejezték ki a projekt iránti érdeklődésüket.    
2021. szeptember 19-től 2021. október 9-ig 19 vendéglátóipari tanulmányi szakon tanuló negyedikes és ötödikes diákunk vehetett részt az Erasmus+ programban. Budapesten  7 jó nevű szállodában (Benczúr Hotel, K+K HOTEL OPERA, Hotel Memories, Bristol Hotel Budapest, 12 Revay Hotel***), ill. étteremben (Trófea Grill Étterem, Input Bar &Bistro Kft. ) gyakorolhatták leendő szakmájukat. Egyedülálló szakmai tapasztalatokkal és rengeteg élménnyel gazdagodva tértek haza a magyar fővárosból.
Október 7-én a III.  A / F osztály tanulói szakmai gyakorlat keretében a Búslaki Tangazdaság tehenészeti telepén voltak. A diákok betekintést nyerhettek az egyes istállózási folyamatokba, fejési munkálatokba, borjúgondozásba, inszeminálási feladatokba.  
2021. október 7-én a III. A osztály minőségelleőri szakon tanuló diákjai szakmai gyakorlaton vettek részt a gútai malomban /Mlyny Kolárovo, a.s./ A nap folyamán diákjain  betekintést nyerhettek az egyes munkafolyamatokba, valamint a minőséges alapanyag gyártásába, amely alapját képezi különböző pékipari termékek gyártásának. A szakmai gyakorlat nagyon tartalmas volt és ezúton szeretnénk köszönetet mondani Varga Levente tulajdonos úrnak, hogy lehetővé tette számunkra a vállalat megtekintését. 

Oldalak