Back to top

Szakgyakorlat - tanulmányi utak

Június 4-én az élelmiszeripar-minőségellenőr szakon tanuló harmadikos diákok részt vettek egy rendkívül érdekes és interaktív jellegű szakgyakorlaton a HANZO csokoládé műhelyben Balázsfán. A manufaktúrában minőségi egyedi csokoládék készülnek a legkülönfélébb ízek házasításában. A diákok saját elképzeléseik szerint készíthettek 3 tábla csokit. Emellett pisztáciakrémes, kókusz-mogyorókrémes és Baileys ízesítésű pralinékat és gyárthattak. A gyakorlat alatt sokat tanultak a csokigyártás rejtelmeiből.
Egy szép  verőfényes napon az I.B idegenforgalmi szolgáltatások és regionális idegenforgalmi menedzser valamint a III.B regionális idegenforgalmi menedzser osztályai Csehországba látogattak el. A tanulmányi út egyik célállomása a festőien szép Mikulov városa volt, amely Pálava és a morva borászat fővárosa. Gazdag történelmének köszönhetően számtalan emlékművel rendelkezik. A tanulók végigsétáltak a mesebeli utcácskákon és megtekintették a Mikulovi várat. Az út második állomása az Európa kertjeként is tisztelt óriási angolpark és természetvédelmi övezet, a Lednicei kastély volt. Az Unesco világörökségi listán is szereplő látványos, neogótikus épület a régió legnépszerűbb turisztikai célpontja. A kastélyokban amúgy sem szűkölködő Csehország, sokak szerint legszebb, de minden bizonnyal legromantikusabb épületegyüttese, mely egy óriási parkkal van körülvéve. A franciakert és az angolpark is számos izgalmas felfedezésre ad alkalmat. A nyugati szárny mellett látogatható az egzotikus növények százait bemutató romantikus pálmaház. A 92 m hosszú, 10 m magas építmény technikailag is lenyűgöző alkotás, egész évben, minden nap virágzik itt valamilyen egzotikus növénycsoda. Az óriási kiterjedésű, arborétum jellegű angolpark fafajták százait rejti magában. Több nevezetes épület és látványosság közelíthető meg útjain, mint például az 1798- ban épült János-vár és az egyedülálló, 60 méter magas minaret a keleti gyűjteménnyel. Ez utóbbi Európában korának legmagasabb ilyen jellegű épületének számított. A nagy kiterjedésű tavon a résztvevők a sétahajózást is kipróbálták.
Március 16-a és 29-e között iskolánk vendéglátóipari tanulmányi szakon tanuló 9, illetve az idegenforgalmi szakirányzat 1 diákja Erasmus+ pályázat keretén belül kéthetes szakgyakorlaton vett részt Milánóban. Az iskolában elsajátított ismereteiket, rátermettségüket tipikusan olasz éttermekben (Gestione Mense Florence, Gatto e La Volpe),  valamint cateringben (Officina del Gusto) és  hotelrecepción (B&B Hotel Ornato) bővíthették, kamatoztathatták. A tanulók a két hét alatt nemcsak tudásukat gyarapították, de jutott idő az egyéni és csoportos szabadidős programokra is. A vendéglátásban szerzett új tapasztalatok mellett megismerték Milánó látványosságait is. Reméljük, hogy ez a pár hét hasznos volt számukra, és új élményekkel gazdagodtak.
Március 16-a és 29-e között első ízben utazott Budapestre az Erasmus+ projekt keretén belül az agrárvállalkozás-farmergazdálkodás és lovaglás lótenyésztés szakirányzaton tanuló diákjaink. Öt diák az Airport Ranchon, öt diák pedig a Cinege Tanyán töltötte a kéthetes szakgyakorlatát.  Az iskolában elsajátított ismereteiket, rátermettségüket bővíthették, kamatoztathatták, de jutott idő az egyéni és csoportos szabadidős programokra is. A farmonokon szerzett új tapasztalatok mellett megismerték Budapest látványosságait is. Reméljük, hogy ez a pár hét hasznos volt számukra, és új élményekkel gazdagodtak.
Iskolánk vendéglátóipari és szállodaipari tanulmányi szakán tanuló negyedik évfolyamos diákjai bármixer tanfolyamon vehettek részt a szakmai gyakorlatuk keretén belül. Az első nap főként elméleti jellegű volt, amely a bartending történetét, a kevert italok készítésének módszereit, a szeszes italok, likőrök, csendes borok, desszertborok, pezsgők és pezsgőborok áttekintését, a bartending leltárát, a bárpoharakat stb. tárgyalta. A többi napot az italok gyakorlati elkészítésének szentelték, eredeti alapanyagok felhasználásával. A gyakorlati rész során a diákok kipróbálhatták magukat a koktélok készítésében. Az italok elkészítése kiterjedt a kevert italok különböző csoportjaira és az IBA listáján szereplő nemzetközi italokra. Az utolsó napon sikeres záróvizsgát tettek a tanult anyagból. A vizsga végén tanúsítványt kaptak, amely nem csak belföldön, de külföldön is érvényes, minden olyan országban, amely tagja a Nemzetközi Bártender Szövetségnek (International Bartenders Association - IBA). Nagy köszönet Ing. Jozef Rothnak, akitől sok új információt tudhattak meg a diákok.
2024. március 16-án két csoportunk indult útnak bővíteni szakmai tudásukat az Erasmus+ keretén belül. Vendéglátóipar és szállodaipar, valamint az idegenforgalmi szakirányzaton tanuló harmadik évfolyamos 10 diákunk egy kísérőtanár kíséretében Milánó étteremiben és szállodáiban végzik majd kéthetes szakmai gyakorlatukat. 10 tanulónk, akik az agrárvállalkozás – farmergazdálkodás valamint lótenyésztés és lovaglás szakirányzaton tanulnak, Budapesten tölthetnek el két hetet.
A tavaszi szünet aktívan telt pár tanárnak és kollégának, mivel job shadowingen vehettek részt az Erasmus+ program keretén belül Milánóban, Olaszországban. Az egy hetes szakmai mobilitás alatt ellátogattak a 4 csillagos VOCO hotelbe, valamint az INSIDE szállodalánc Melia hotelébe. Mindkét helyen standard-, stúdió- és prémiumszobákat tekinthettek meg. A szobákon kívül az éttermek és konyhák munkáját, a szállodák közösségi tereit és a különféle konferenciatermeket is bemutattak az ott dolgozó menedzserek. Lehetőségük volt a The Westin 5 csillagos luxushotelt is meglátogatni, ahol a különböző szobák mellett az elnöki lakosztályt is bejárhatták. A szállodalátogatásokon kívül betekintést nyerhettek a Mami Luise cukrászműhelybe, az Officina del Gusto catering konyha életébe, illetve a kenyér- és focaccia sütésének rejtelmeibe a Lisbeth étterem- és pékségben. A tanulás mellett szórakozásra és a város, valamint a környék megismerésére is volt lehetőségük. Sétálhattak a Sforza kastélyban, és az azt körülvevő hatalmas parkban, ahonnan kilátás nyílt a Bonaparte Napóleon tiszteletére emelt diadalívre is. Megcsodálhatták a milánói dómot kívülről és belülről. Felfedezhették a Vittorio Emanuele Galériát és az ott található világmárkás üztleteket, gyönyörködhettek a lebukó nap fényében a Navigli városnegyed csatornájánál. Ellátogattak a világ egyik leghíresebb operaházába, a Milánói Scalaba is. A városon kívül a közelben lévő Como-i tó egyik kisvárosába vonatoztak el, Varennába, ahol sétáltak a parton, megcsodálták a városka festői szépségű utcácskáit. Innen hajóval folytatták az utat Belaggioba, ahol a kisváros nevezetességeit és gyönyörű parkjait látogatták meg. A kis csapat fáradtan, de élményekkel gazdagon tért haza.
A Vidékfejlesztési Szakközépiskola - agrárvállalkozás szakirányzatának III. A/F osztályos tanulói 2024. Február 27-én részt vettek a XXIII. alkalommal megrendezett fiatal ökofarmár verseny iskolai fordulóján. A versenyen a diákok gyakorlati tudásukat mérhették össze. A  gyakorlati rész a Dunatőkési Tangazdaság k.f.t. szarvasmarha telepén zajlott. A versenyzők gyakorlatban mutatták be a tőgy fejés előtti előkészítését, a tulajdonképpeni tejnyerést, és a fejés utáni ápolást. A diákok között szoros verseny alakult ki, A versenyen résztvevő tanulók: Kalaš Ádám 1. helyezett, Bašternák Attila 2. helyezett, Póda Máté 3. helyezett, Gyurkovics Levente 4. helyezett, Gróff Kristóf 5. helyezett, További résztvevők : Cseke Vivien, Csibová Rebecca, Göndör Ádám, Maszárová Izabella, Nagy Tamara, Vasmera Nikolasz A versenyzőknek gratulálunk.  
2024. február 22-én ünnepélyes szalagátvágással avatták fel az iskolai tankonyhát, melynek létrejöttét megyei és európai uniós támogatások tették lehetővé. A vendéglátóipari tanulmányi szak diákjai és oktatói nagy lelkesedéssel vették birtokba az új helyiséget, mely számos modern konyhai eszközzel gazdagodott. Az ipari programozható mikrohullámú sütő, szuvidáló gép, sokkoló hűtő és fagyasztó, infralámpás melegítő pult, konvekciós légkeveréses sütő, ipari elektromos tűzhely, valamint a rozsdamentes acélpultok, mosogatók, hűtők és fagyasztóberendezések, továbbá a nagyteljesítményű konyhai robotgépek mind hozzájárulnak a magas színvonalú szakmai oktatáshoz. Az új berendezések gyakorlati alkalmazását Michal Halgoš egy ételkészítési bemutató keretében mutatta be.
A 2023. december 7-én megrendezett nyílt nap keretén belül rendeztük meg iskolánk vendéglátóipari és szállodaipari szakon tanuló diákjai számára a mára már hagyományosnak számító karácsonyi asztalterítés versenyt. Összesen nyolc ünnepi terítést tekinthettek meg leendő elsőseink és azok szülei. A megmérettetés eredményét közönségszavazással döntöttük el, melynek alapján a következő rangsor alakult ki. I. helyezett - Múcska Nikolett és Ondrejkovič Nikolett II. helyezett - Porubská Alexandra és Banyák Jenifer III. helyezett - Szalóci András és Krátky Denis Mindenkinek köszönjük az odaadó és kreatív hozzáállást.
Iskolánk I.A agrárvállalkozás és élelmiszeripari, valamint I. B idegenforgalmi szakon tanuló diákjai 2023. december 14-én exkurzión és szakmai gyakorlaton vettek részt hazánk fővárosában. Az idegenvezetés már az autóbuszban elkezdődött, társaikkal ismertették Pozsony történelmét, közlekedését és egyéb hasznos tudnivalókat a városról. A program a pozsonyi várnegyedben folytatódott. A résztvevők megcsodálták a kilátást, a hidakat, a várat és a Szlovák Köztársaság parlamentjének épületénél ismertették a látnivalókkal kapcsolatos információkat, majd megtekintették az óváros gazdag történelmi emlékeit: a Grassalkovich-, Pálffy- és Erdődy-palotán kívül láthatták a köztéri szobrokat, a Főteret, az Óvárosházát, a Mihály-kaput, a Szlovák Nemzeti Színházat és a belvárosi szállodákat. Az időjárás decembernek megfelelően kedvező és hideg volt, így mindenkinek jól esett az Asterix étteremben elfogyasztott finom ebéd, amit az egyik diák édesapja ajánlott fel. A kültéri látnivalók megtekintése és bemutatása, valamint a kellemes beltéri programok után elégedetten és élményekkel gazdagodva, karácsonyra hangolódva indult haza a két osztály.
2023. november 24-én  a IV. SM és IV.B osztály tanulói képviselték iskonkánkat a dunaszerdahelyi MOL Arénában megrendezett "Maradj a víz felett!" szlogennel induló  Felvidéki Vállalkozói Expón. Megnézhettük a kiállító kis- és középvállalkozók standjait, termékeiket megkóstolhattuk, szolgáltatásaikat kipróbálhattuk, illetve vásárlásra is volt lehetőség. A színes felfedező út során találkoztunk borászattal, reklám-és marketingtevékenységgel, kerámiatermékekkel, szaktanácsadói tevekénységgel és még sok más területtel foglalkozó vállalkozó kínálatával. A Felvidéki Vállalkozói Mentorprogram keretén belül színvonalas és tanulságos előadás részesei is lehettünk, mely során az előadók rengeteg tanáccsal, ötlettel és lehetőséggel inspirálták a hallgatóságot.   A Szlovákiai Magyar Vállalkozók Szövetsége egy új lehetőséget is jelenthet számunkra, hiszen támogatásaival, kezdeményezéseivel, értékes kapcsolatokkal, információkkal, szakmai tudással bővülhet diákjaink vállalkozói ismerete.

Oldalak